دوشنبه , ۵ فروردین ۱۳۹۸
گزارشی از رویدادهای برگزار شده توسط دبیرخانه دائمی ایکوبیگ  در نیمه دوم اردیبهشت ماه ۱۳۹۵

گزارشی از رویدادهای برگزار شده توسط دبیرخانه دائمی ایکوبیگ در نیمه دوم اردیبهشت ماه ۱۳۹۵

گزارشی از رویدادهای برگزار شده توسط دبیرخانه دائمی ایکوبیگ

در نیمه دوم اردیبهشت ماه ۱۳۹۵

دو رویداد آموزشی: سمینار تخصصی “شناسایی و پیشگیری تقلب” و کارگاه آموزشی “اصول مهاجرت به EMV” با همت دبیرخانه ایکوبیگ و با حمایت بانک‌ها و شرکت‌های حوزه فناوری اطلاعات در روزهای سه‌شنبه، چهارشنبه و پنجشنبه، ۲۱،۲۲ و ۲۳  اردیبهشت ماه ۱۳۹۵ در مرکز مطالعات بهره‌وری و منابع انسانی سازمان مدیریت صنعتی برگزار شد. هدف از برگزاری  این رویدادها، انتقال دانش بانکی و خدمات پرداخت به مخاطبان هدف یعنی مدیران ارشد، متخصصان و کارشناسان نظام بانکی و حوزه فناوری اطلاعات بوده است. خلاصه‌ای از این رویدادها را به شرح ذیل ارائه می‌گردد:

  • سمینار تخصصی “شناسایی و پیشگیری تقلب”

این سمینار یک‌روزه رأس ساعت ۹ صبح با معرفی دبیرخانه ایکوبیگ و فعالیت‌های علمی و آموزشی آن آغاز و سپس با سخنرانی جناب آقای دکتر ولی‌اله فاطمی اردکانی، عضو هیأت مدیره بانک ملی ایران، رسماً افتتاح شد.

 پس از مراسم افتتاحیه، آقای دیوید کول “David Cole“، مدرس دوره، ضمن معرفی کامل سوابق خود، برنامه را با بررسی و پرداختن به موضوعاتی از جمله سیر تکاملی و تحول صنعت کارت و استانداردهای آن، چگونگی توسعه و گسترش تقلب، انواع تقلب در دستگاه‌های خودپرداز”ATM”، کارت‌خوان “POS”، خدمات بانکی غیرحضوری “CNP” و نحوه شناسایی و پیشگیری از این تقلب‌ها، انواع تقلب در داده‌های کارت و چگونگی بررسی آنها، آینده پیش‌روی، مطالعات موردی (Case study)، جلسه پرسش و پاسخ و بسیاری از موارد دیگر ارائه نمود.

شایان ذکر است؛ حضور جناب آقای دکتر علی کرمانشاه، معاون محترم فناوری‌های نوین بانک مرکزی ج.ا.ایران در بخش اختتامیه، وزنی ویژه به این رویداد داد. بخشی از صحبت‌های ایشان که در خبرگزاری‌های متعدد انتشار یافته است، ازاین لینک قابل دریافت می‌باشد.

  • کارگاه آموزشی “اصول مهاجرت به EMV

این رویداد دو روزه با سخنرانی آقای دیوید کول درباره مقدمه‌ای از مقوله EMV، رسماً افتتاح شد. این برنامه طی دو روز با بررسی و پرداختن به موضوعاتی نظیر تاریخچه تراشه، وضعیت کنونی EMV در جهان، آنچه کارت‌های هوشمند به بانک‌ها ارائه می‌دهند، برنامه‌های کاربردی، جایگاه کارت‌های هوشمند و محرک‌های تراشه، مشکلات مربوط به کسب و کار و الزامات فنی، بررسی چرخه انجام تراکنش، روش‌های احراز هویت دارنده کارت، مدیریت ریسک کارت، فرآیند تصمیم‌گیری آنلاین، توجیه اقتصادی مهاجرت به محصولات تراشه‌دار و درآمدزایی از این طریق، آینده پیش‌روی،  مطالعات موردی، جلسه پرسش و پاسخ و بسیاری از موارد دیگر ادامه یافت.

از میهمانان ویژه حاضر در این رویداد‌ها می‌توان به آقایان مهندس سید ابوطالب نجفی، مدیرعامل شرکت خدمات انفورماتیک، دکتر نیما امیرشکاری، مدیرعامل شرکت فناوری شهر، دکتر محمد مراد بیات، مدیرعامل مرکز فابا، مهندس مرتضی ترک تبریزی، رئیس هیئت‌مدیره شرکت راهبری صنایع بهساز، مهندس رسول لطفی آذر، مدیر پروژه IFW پژوهشکده پولی و بانکی، مهندس فرامرز صابری، مدیر فناوری اطلاعات شرکت آتیه داده‌پرداز، دکتر صادق فرامرزی، مدیرعامل شرکت کارت اعتباری ایران کیش و احمد لریان فرد، مشاور عالی مدیرعامل شرکت کارت اعتباری ایران کیش و مدیران و متخصصانی نظیر آقای علی سیفی، مدیر سیستم‌های کارت شرکت خدمات انفورماتیک، آقای کبیری، رئیس اداره کارت بانک اقتصاد نوین اشاره نمود.

از نکات بسیار مثبت قابل ذکر در هر دو رویداد می‌توان به مشارکت فعالانه مخاطبان در طول رویداد و در جلسات پرسش و پاسخ، علاقه‌مندی افراد برای دریافت هرچه سریعتر فایل مطالب ارائه شده وبرگزاری جلسات متعدد در زمان‌های استراحت در اتاق جلسه در مجاورت سالن اصلی، با حضور مدرس دوره و مهمانان ویژه اشاره نمود.

 

نظر به حضور فعال بانک‌ها و شرکت‌های بسیاری در این رویدادها از جمله: بانک‌های انصار، پارسیان، صادرات ایران، قرض‌الحسنه مهر ایران،کارآفرین، صنعت و معدن، اقتصادنوین، سرمایه، حکمت ایرانیان، شهر، سامان و مؤسسه اعتباری کوثر و همچنین شرکت‌های خدمات انفورماتیک، ملی انفورماتیک، شاپرک، جی‌اس‌اس، کارت اعتباری ایران کیش، آتیه داده‌پرداز، حصین قشم، امن افزار، فناوری شهر، فرادیس البرز و بسیاری موارد دیگر؛ در پایان روز سوم، برنامه‌های آینده ایکوبیگ نیز اعم از تور  علمی-آموزشی”بازدید از نمایشگاه کارت و پرداخت ۲۰۱۶ خاورمیانه” در خرداد ماه ۱۳۹۵ و کارگاه آموزشی “داده‌کاوی و تحلیل کلان داده‌ها در بانکداری” در تیرماه ۱۳۹۵، اطلاع‌رسانی شد.

در اولین روز کاری بعد از اتمام برگزاری رویدادها (مورخ ۲۵ اردیبهشت ماه)، جلسات مشاوره درون سازمانی در محل سازمان حامیان رویدادهای مذکور و با حضور آقای دیوید کول برگزار گردید.

در مجموع به نظر می‌رسد؛ دبیرخانه ایکوبیگ با اجرایی نمودن برنامه‌های نیمه اول سال ۱۳۹۵ خود و استقبال مناسبی که از جانب بانک‌ها و شرکت‌ها شده است، توانسته گامی بزرگ و مهم را در راستای اهداف خود برای افزایش و ارتقاء دانش بانکداری ایران، مشارکت در توسعه توان حرفه‌ای بانکداران و هم تراز کردن آن با دانش جهانی و برقراری تعامل سازنده بین بانک‌ها و مؤسسات مالی داخلی و بین‌المللی بردارد. سخنان معاون محترم فناوری‌های نوین بانک مرکزی ج.ا.ایران نیز در این رویدادها، نشان‌دهنده نقش آینده‌ساز ایکوبیگ در انتقال دانش روز داخلی و بین‌المللی به متخصصان و مدیران صنعت بانکداری و شرکت‌های حوزه فناوری اطلاعات می‌باشد.

دانلود فایل های محتوای ارائه شده در کارگاه آموزشی “اصول مهاجرت به EMV”

دانلود فایل های محتوای ارائه شده در کارگاه آموزشی “شناسایی و پیشگیری تقلب”

                                                                                                               “دبیرخانه دائمی ایکوبیگ” 

Print Friendly