دوشنبه , ۵ فروردین ۱۳۹۸
معرفی دبیرخانه

معرفی دبیرخانه

تاریخچه

دبیرخانه دائمی «کنفرانس بین‌المللی صنعت بانکداری و اقتصاد جهانی

“International Conference on Banking Industry and Global Economy” که به اختصار «ایکوبیگ» نامیده شده به عنوان اولین نهاد غیردولتی علمی- تخصصی در حوزه پولی و بانکی کشور در تاریخ ۱۳۸۹/۰۵/۱۲ تأسیس گردید. هدف از ایجاد این دبیرخانه، ایفای نقش مؤثر و کارآمد یک نهاد خصوصی در توسعه پایدار کشور و تعهد به مسئولیت اجتماعی با هدف برقراری تعاملی سازنده بین بانک‌ها و مؤسسات مالی غیربانکی داخلی و بین‌المللی و نیز بالندگی در صنعت بانکداری بین دست‌اندرکاران بازار پولی با یکدیگر و در تعامل با سایر بازارها در راستای به وجود آوردن فضایی برای تضارب آرا و اندیشه و در نتیجه کمک به هدایت نظام بانکداری، تعیین شده است.

ارزش‌آفرینی برای سهامداران و ذی‌نفعان بانک‌ها از یک سو و کمک به توسعه و تحول نظام بانکی و مالی کشور، باتوجه به شرایط و موقعیت‌ها و چالش‌های اقتصادی ملی و جهانی از سوی دیگر، دستاوردهایی است که توسط نیروهای علمی، فنی و متخصص موجود در دبیرخانه ایکوبیگ با عنایت به ساختار، چشم‌انداز و مأموریت‌های برنامه‌ریزی شده برای این نهاد، طراحی، پیاده‌سازی و انجام می‌شود.

ارکان دبیرخانه

در تشکیلات مصوب دبیرخانه، سه بخش دیده شده است؛ امور اجرائی و پشتیبانی، امور برنامه‌‏ریزی و امور اداری. علاوه بر این سه بخش، دبیرخانه از مشورت‏‌های یک هیأت علمی نیز برخوردار است که در اجرای اهداف کنفرانس‌‏ها، سمینارها، کارگاه‌ها و دوره‌های علمی- آموزشی و در جهت گام برداشتن در این راستا، یاری‏‌دهنده دبیرخانه دائمی کنفرانس، می‌باشد.

چشم ‏انداز

دبیرخانه ایکوبیگ در یک برنامه پنج ساله، نهادی مستقل، مطمئن، مورد وثوق و ارجاع عموم همکاران نظام بانکی خواهد بود، که در راستای اهداف و مأموریت تعیین شده خود، روندی رو به رشد و ارزش‌افزا را طی خواهد نمود.

مأموریت

کمک به توسعه و تحول نظام بانکی و مالی کشور، به منظور ایفای نقش مؤثر و کارآمد یک نهاد خصوصی در توسعه پایدار کشور و تعهد به مسئولیت اجتماعی از طریق:

 • برگزاری کنفرانس‌های بین‌المللی، کارگاه‌ها و سمینارهای تخصصی در حوزه «صنعت بانکداری و اقتصاد جهانی»
 • ایجاد یک تعامل سازنده بین بانک‌ها و مؤسسات مالی غیربانکی داخلی و بین‌المللی
 • ارتقای نقش مسئولیت اجتماعی، در افزایش دانش بانکداری ایران
 • مشارکت در توسعه توان حرفه‌ای بانکداران ایرانی و هم‌طراز کردن آن با دانش جهانی
 • تألیف و ترجمه آثار مهم و برجسته تخصصی مرتبط با اقتصاد و بانکداری به منظور توسعه دانش تخصصی کشور
 • انتشار دائمی و مستمر دستاوردهای علمی- تخصصی دبیرخانه از طریق سایت ایکوبیگ به منظور نشر دانش در جامعه و برای گروه‌های هدف

ضرورت فعالیت

امروزه «یادگیری»، بیش از هر موضوع دیگری اهمیت دارد؛ این که یاد بگیریم، از دیگران و رفتارشان بیاموزیم و اگر آموخته‌هایی نیز داریم آن را به دیگری عرضه کرده یا کاربردی کنیم. تا تحقق «اصل یادگیری» به یک خواست و باور عمومی تبدیل نشود، سازمان‌های یادگیرنده شکل نمی‌گیرند و تا این سازمان‎‌ها توسعه نیابند، جامعه یادگیرنده پدیدار نخواهد شد. کشور ما، امروزه بیش از هر زمان دیگری نیازمند یادگیری است. ماموریت‌های ایکوبیگ نظیر: برگزاری مجامع علمی و تخصصی با عنایت به برنامه‌ریزی‌های پیش‌بینی شده و به ویژه با توجه به اینکه این مجموعه‌ها در مسائل علمی، با خارج از سرزمین نیز ارتباط برقرار می‌کنند و از دانسته‌ها، آموخته‌ها و حتی تجربه‌های آن‌ها بهره‌گیری می‌شود، زمینه‌ساز تحقق سازمان یادگیرنده، سریع‌تر از زمان پیش‌بینی شده، خواهد شد.

اقتصاد کشور ایران، بر پایه بانک‌ها (بازار پول) بنا نهاده شده است. با تمام گستردگی بازار سرمایه، هنوز حجم بازار پول، بیش از چند برابر بازار سرمایه در کشورمان است؛ گرچه به دلیل ویژگی‌های قانون و مقررات عملیات بانکداری بدون ربا و تعریف‌های جدید نظام بانکی در این مجموعه مقررات، بار سرپرستی بخشی از بازار سرمایه نیز در عمل، به طور مستقیم یا غیرمستقسم، برعهده بانک‌هاست. بنابراین موضوع یادگیری به منظور دگرگون ساختن نظام بانکی و ایجاد تغییرات ساختاری در این حوزه – که ممکن است به دگرگون سازی مثبت اقتصاد کشور، منجر شود- نیازمند هم‌کنشی‌های علمی در صحنه‌های داخلی و خارجی است.

مدت‌ها بود که جای بک نهاد غیردولتی علمی – تخصصی در حوزه پولی و بانکی کشور خالی بود. با شروع و ادامه فعالیت دبیرخانه ایکوبیگ، این کمبود تا حدود زیادی جبران گردید.

فعالیت‌های انجام شده دبیرخانه ایکوبیگ

 • برگزاری نخستین کنفرانس بین‌المللی صنعت بانکداری و اقتصاد جهانی تحت عنوان « بحران مالی و اقتصادی اخیر صنعت بانکداری؛ علت‌ها، تجربه‌ها و چاره‌جویی‌ها» / ۱۲ و ۱۳ تیرماه سال۱۳۹۰
 • برگزاری کارگاه‌ آموزشی « خلق زنجیره ارزش پایدار برای مشتریان بانک‌ها» /۱۲ تیرماه سال ۱۳۹۰
 • برگزاری سمینار تخصصی «مقایسه مقررات نظارتی کمیته بال و کمیته خدمات مالی اسلامی(IFSB) / ۱۲ تیرماه سال ۱۳۹۰
 • برگزاری سمینار تخصصی «عوامل شکل‌گیری بحران اقتصادی مالی ۲۰۰۸-۲۰۱۰ و نقش نظام بانکی در ایجاد و کنترل آن»/ ۱۲ تیرماه سال۱۳۹۰
 • برگزاری دومین کنفرانس بین‌المللی صنعت بانکداری و اقتصاد جهانی تحت عنوان « نظام بانکی و تحولات اقتصادی پیش‌روی» / ۲۹ و ۳۰ مهرماه سال ۱۳۹۳. در این کنفرانس دو میزگرد نیز تشکیل گردید: الف)میزگرد «اتحاد استراتژیک بانک‌ها؛ ضرورت یا انتخاب» و ب)میزگرد «چالش‏ها و فرصت‌های نظام بانکی ایران»
 • برگزاری سمینار تخصصی “تحولات دیجیتال در صنعت بانکداری و نظام‌های پرداخت” / ۲۸ و ۲۹ مرداد ماه سال ۱۳۹۴
 • برگزاری تور علمی-آموزشی بازدید از نمایشگاه جیتکس ۲۰۱۵ دوبی و یکی از شعب مدرن ۲۴ ساعته بانک تجاری دوبی”CBD”
 • عقد تفاهم‌نامه همکاری با مدرسه اقتصاد مونیخ “HDBW” برای برگزاری دوره‌های آموزشی تخصصی
 • عقد تفاهم‌نامه همکاری با شرکت پروتوتایپ “Prototype” برای اجرای پروژه‌های دیجیتال در بانک‌ها و مؤسسات مالی ایران
 • برگزاری کارگاه آموزشی «آشنایی با قوانین و فرصت‌های سرمایه‌گذاری در اروپا» / ۹ اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۵
 • برگزاری سمینار تخصصی «شناسایی و پیشگیری تقلب» / ۲۱ اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۵
 • برگزاری کارگاه آموزشی «اصول مهاجرت به EMV» / ۲۲ و ۲۳ اردیبهشت ماه ۱۳۹۵
 • برگزاری تور علمی-آموزشی بازدید از نمایشگاه «کارت و پرداخت ۲۰۱۶ خاورمیانه» در دوبی / ۱۰ الی ۱۴ خرداد ماه ۱۳۹۵
 • برگزاری سمینار تخصصی «کاربرد کلان داده‌ها در سازمان‌های بزرگ» / ۳۰ و ۳۱ تیر ماه ۱۳۹۵
 • برگزاری‌رویداد اروپایی « تگرشی بر بانکداری مدرن با تأکید بر مدیریت شعب و منابع انسانی»/ ۲۴الی ۳۰ شهریور ۱۳۹۵ در سوییس و آلمان
 • برگزاری تور علمی-آموزشی بازدید از نمایشگاه جیتکس ۲۰۱۶ دوبی / ۲۷ الی ۳۰ مهرماه ۱۳۹۵

 

Print Friendly