شنبه , ۳۱ فروردین ۱۳۹۸

درباره کنفرانس اول

درباره کنفرانس اول

معرفی

نخستین کنفرانس از سلسله «کنفرانس‌های سالانه بین‌المللی صنعت بانکداری و اقتصاد جهانی»، ‌تحت عنوان «بحران مالی و اقتصادی اخیر صنعت بانکداری؛ علت‌ها، تجربه‌ها و چاره‌جویی‌ها» با مشارکت ۲۴ بانک دولتی و خصوصی و همکاری‌های وزارت امور اقتصادی و دارائی، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، مؤسسه عالی آموزش بانکداری ایران، پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، دانشکده اقتصاد و توسعه روستایی پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران، اتاق بازرگانی وصنایع و معادن ایران، سازمان بورس و اوراق بهادار و با استقبال گرم دانشجویان و پژوهشگران جوان در رشته‌های مختلف مالی، بانکداری و اقتصاد، در تاریخ‌های ۱۲و ۱۳ تیرماه سال ۱۳۹۰ هجری شمسی برابر سوم و چهارم جولای سال ۲۰۱۱ میلادی و اول و دوم ماه شعبان سال ۱۴۳۲ هجری قمری، در مرکز همایش‌های صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، برگزار شد.

این سلسله کنفرانس‌ها، با هدف بلند مدت ایجاد یک تعامل سازنده بین بانک‌ها ومؤسسات مالی غیربانکی داخلی و بین‌المللی آغازگردیده‌اند. امید آن است که ایجاد این ارتباط، از مسیر افزایش دانش کارگزاران بخش بانکی و مالی، درباره چالش‌ها و مشکلات جهانی، به تحولات صنعت بانکداری در ایران و جهان و ارائه راه‌کارهای جدید و عملی ارزش‌آفرینی، کمک‌های قابل توجهی نماید.

هدف اولیه این کنفرانس‌ها، افزایش دانـش کاربردی شرکت‌کنندگان از طریق مشارکت فعال و تبادل تجربیات و نظریه‌های علمی، توسط مدیـران اجرائی در بازار پول و سرمایه، اساتید دانشگاه‌ها و کار‌شناسان اقتصادی برای دراز مدت است. از این مسیر، می‌توان، تصمیم‌سازان و مجریان اقتصادی، به‌ویژه دسـت‌اندرکاران حوزه‌های مالی و بـانـکی ایران را در جهت ایجاد زمینه‌های لازم برای رشد و ارتقای کارائی بهره‌وری وکیفیت تصمیم‌گیری‌ها، یاری کرد.

این کنفرانس‌ها، با بسترسازی زمینه‌های مشارکت فعال دانشجویان و پژوهشگران جوان، در محیطی خلاق حاصل از علم و تجربه، زمینه‌های تواناسازی علمی و عملی آن‌ها را در راستای توسعه اقتصادی ملی، به‌ طور اعم و صنعت بانکداری به‌ طور اخص، فراهم می‌سازد.

اهداف

ایجاد یک زنجیره ارزش پایدار برای مشتریان بانک‌ها
ایجاد یک تعامل بین‌المللی بین بانک‌ها و مؤسسات مالی غیر بانکی؛ اعم از دولتی و غیردولتی، برای کمک به اداره بهتر اقتصاد جهانی
خلق یک ارتباط هم‌افزا، در جهت بالندگی صنعت بانکداری ایران و ارزش‌آفرینی برای سهامداران و سایر ذینفعان بانک‌ها
بهره‌برداری از نتایج و دستاوردهای کنفرانس، برای ایجاد تحول در نظام بانکی و نظام مالی غیر بانکی کشور

تم‌های اصلی

نخستین کنفرانس، برای دستیابی به اهداف موردنظر، در طول دو روز برگزاری، به تبادل نظر بین شرکت‌کنندگان پرداخت و به این منظور، سه تم اصلی برای کنفرانس در نظر گرفته شد که این سه تم به شرح زیر است.

کاربرد و مقررات نظارتی کمیته بال و کمیته نظارتی مقررات بانکداری اسلامی (I.F.S.B)
نظارت و دخالت دولت‌ها در نظام بانکی
تجارب بانک‌ها و مؤسسات مالی– اعتباری موفق، در مدیریت بحران مالی و اقتصادی اخیر

Print Friendly